Nehéz témáról próbálok most írni. A vallás, a hit és az ateizmus egymáshoz való viszonyáról.
Azért gondoltam hogy erről írni kell mert az utóbbi időben sokszor találkoztam vallásos emberek tudományosan alátámasztott kigúnyolásával. Amit ezzel kapcsolatban leírok az az én véleményem minden tudományos hivatkozás nélkül. A vallás és a hit olyan, rovar-bogár kapcsolatban van egymással. Minden vallásos ember hívő de nem minden hívő vallásos. A hit ered a legrégebbről. Nem mondom hogy Istenhit hiszen számtalan formája lehet egy képzeletbeli lénynek. Mikor az ősember kinézett a barlangjából és látta a villámlást, égzengést, vagy a napfogyatkozást akkor természetes hogy tudományos magyarázat híján valami képzeletbeli felsőbbrendű lényhez kötötte ezeket. Ő már akkor hitt. Már hívő volt. Gyakorlatilag az emberré válás kezdetétől a mai tanult emberig folyamatos a hit. Mindenkinek van hite. A Kalahári sivatag busmanjától kezdve az Amazonas esőerdejében élő jivaro indiánokon át a ma élő orvosig atomfizikusig mindenkinek van hite. A kommunizmus csak az istenhitet próbálta kiölni az emberekből de ott a helyét átvette az eszmében való hit.
A vallás más téma. A vallás talán a hit szakosodása. A láthatatlan képzeletbeli lény nevet kap és ceremóniákat találnak ki dicsőítéséhez. Ezeket a ceremóniákat erre szakosodott emberek vezetik. Hogy őket varázslónak, sámánnak, táltosnak, papnak, vagy lelkésznek nevezzük az részletkérdés. A fejlettebb vallásoknak írott történetük van mint a Biblia, a Korán, a Tóra, vagy a hindu Védák.
Itt kapcsolódik be az ateizmus. Az évezredek folyamán minden vallás magának akarta begyűjteni a legtöbb hívőt. Saját vallásukat aztán tűzzel-vassal vagy békésebb úton, például misszionáriusok révén igyekeztek terjeszteni.
Aztán ahogy fejlődtek a tudományok úgy kérdőjeleződtek meg a vallások tanításai(és mégis mozog a föld). A csillagászat, az evolúciós elmélet mind újabb csapás volt az egyházakra. Aztán a kommunizmus már-már büntetendővé tette a vallást és intézményesítette az istentagadást. Az ateizmus lett az újkori ember vallása és a tudomány a bibliája. Az ateista ember a tudományt használva fegyverként, érvekkel próbálja nevetségessé tenni a hívő embert.
Néhány szóval kitérnék a saját viszonyomra a valláshoz. Soha nem voltam vallásos ember. Nem olyan korban és nem olyan családban nőttem fel. Utólag ezt már nem tudom és nem akarom megváltoztatni. Körülbelül negyven éves koromig én is harcos ateista voltam. Mostmár csak ateista. Hogy hívő vagyok vagy nem? Nem tudom rá a választ. A megmagyarázhatatlan jelenségeken kívül van a hitnek még egy forrása. Ha az emberhez közelálló személyek meghalnak, mint szülők, testvérek, férj, feleség vagy legrosszabb esetben gyerek akkor nehéz elhinni hogy vége. Hogy annyi tudás jóság és szellem a semmibe vész. Hogy nincs tovább. Akkora nagy a szakadék élet és halál között hogy kézenfekvő a magyarázat hogy a szellem tovább él. A test meghalhat de maga a testen kívüli ember tovább él. Mikor apám meghalt akkor kezdett bennem ez a harcos ateizmus megszelídülni . Nem tudom hogy van e élet a halál után de jó hinni benne hogy van. Na ez a hit és a vallás alapja és ez cáfol meg minden ateista tudományos elméletet.
A harcos ateisták a vallást általában a Biblián keresztül támadják. Óriási hiba. A Biblia egy többezer éves könyv ami az akkori ismeretekkel készült. A Biblia egy vallás egyik szimbóluma nem pedig naponta frissítendő tudományos értekezés. A mai tudomány eredményeivel támadni hiba. Nincs is értelme mert a vallás alapvető lényege más. Van akinek a hitéhez nincs szükség vallásra, van akinek igen. A vallás közösségformáló ereje vitathatatlan. A vallásnak a lényege nagyon könnyen összefoglalható. A vallási közösséghez tartozó ember kap valami pluszt. Jó neki ott. Mindegy hogy parasztember vagy orvos, mindegy hogy gyári munkás vagy mérnök, ők ott együtt jól érzik magukat.
Aztán ilyenkor jönnek a harcos ateisták és mesekönyvnek nevezik a Bibliát és népbutításnak a vallást. Azt hiszik hogy ettől ők a felvilágosult emberek. Pont hogy nem. Kihez képest felvilágosultak? A hívő kvantumfizikushoz? A hívő orvoshoz, atomkutatóhoz? Mitől felvilágosult? Attól hogy egy kétezer éves könyvet meg tud cáfolni? Pontosan a felvilágosult ember hite a példamutató. Elfogadja a tudomány eredményeit ugyanakkor a lelki békéje is ki van elégítve a vallása által.
Soha nem tudnék templomba járó ember lenni, de soha nem bántanék senkit aki ezt teszi. Nem tudnék imádkozni de nem zavar ha valaki ezt teszi.
Jelenleg a történelem legnagyobb vallásháborúja zajlik. Európa pedig vesztésre áll ebben a háborúban. Az ateisták kigúnyolják a hívő keresztényt miközben nincs messze az idő mikor a lányaikat muzulmán fiatalok fogják molesztálni amiért nem viselnek elég hosszú szoknyát vagy nem takarják el az arcukat.
Szóval kedves harcos ateista barátaim. Ne bántsátok a hívőket. A kereszténység az egy megszelídült és lenyugodott oroszlán. Nem bánt. Nincsenek már erőszakos térítések, nincs inkvizíció, nincs boszorkányüldözés. Megtalálta a helyét a világban. Hosszú hányattatás után betölti azt a szerepét amire kitalálták. A mai világban talán az egyetlen biztos pont ahol közös lelki békét talál a koldus és a mágnás, öreg és fiatal, fehér és fekete.
Köszönöm hogy elolvastátok.